Richelieu Hardware BP810128195 Charlemagne Collection 5 1/16-inch (128 mm) Center-to-Center Brushed Nickel Transitional Cabinet and Drawer Pull Handle for Kitchen, Bathroom, and Furniture
★★★★★ 4.7 55 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by tdmglass.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
With its elegant profile and details, this transitional Richelieu pull will be a great addition to your kitchen or bathroom décor. Please note that the screws included with the products are a standard size of 1 in (25 mm) length, quadrex, pan head. They will fit with most of the popular melamine thicknesses, which range between 5/8 in to 3/4 in (16 mm to 19 mm).
  • Transitional cabinet and drawer handle for kitchens and bathrooms
  • Center to Center measurement (distance between the drill holes): 5 1/16 in (128 mm)
  • Length (from left to right): 5 1/2 in (140 mm) | Width (top-to-bottom): 5/8 in (16 mm) | Projection (front to back): 1 1/8 in (28 mm)
  • Finish: Brushed Nickel, made of Zamak
  • Sold per unit, mounting hardware is included for an easy installation (8/32 screws)
UPC 773199326700
Color Brushed Nickel
Shape Arch & Bow
Theme Brushed Nickel
Brand Name Richelieu
Item Depth 1.125 inches
Metal Type Iron
Style Name Brushed Nickel
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 1.44 ounces
Finish Types Brushed
Manufacturer Richelieu Hardware
Model Number BP810128195
Material Type Metal
Item Type Name Charlemagne Collection 5 1/32 in (128 mm) Center-to-Center Brushed Nickel Transitional Cabinet Pull
Exterior Finish Nickel
Handle Material Metal
Number of Items 1
Hand Orientation Ambidextrous
Additional Features Fasteners Included
Included Components 1 pull and screws
Projection Distance 1.13 Inches
Indoor Outdoor Usage Indoor
Customer Package Type FFP
Item Dimensions L x W 5.51"L x 0.63"W
Center To Center Spacing 5.06 Inches
Manufacturer Part Number BP810128195
Specific Uses For Product Cabinets
Handle Attachment Mechanism Screws
Global Trade Identification Number 00773199326700
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
55 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (47)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)